השבוע, כשהסתיימה ריצת ה-3000 מ' מכשולים, הוכתרו, רשמית, מכבי ת"א ומכבי ראשל"צ כאלופות ישראל לאגודות בגברים ובנשים בהתאמה, לשנת 2015. אחת המשמעויות היא שהם ייצגו את ישראל בגביע אירופה למועדונים בשנה הבאה, כמו גם השנה, בגלל זכייתן בתואר ב-2014. בשנה שעברה סיימו אתלטי מכבי ת"א במקום השני בדרג הבכיר בגביע אירופה למועדונים בפורטוגל, וירדו לדרג השני. השנה ינסו שוב אתלטי האגודה לשוב למקום בו הם מבקשים להימצא – הדרג הבכיר. מסיבות כלכליות התחרות שתתפרס על פני יום אחד, מהבוקר עד הערב (טבלה 1), ואשר תכלול את מרבית המקצועות האולימפיים (למעט ריצת 3000 מ' במקום 10,000 מ'), תתקיים בדובניצה נאד ואהום, סלובקיה.  

 

טבלה 1: לוח זמני התחרות (לפי שעון מקומי המפגר בשעה אחרי שעון ישראל)

שעה

גברים

נשים

09:30

יידוי פטיש

 

10:00

400 מש' (2), קפיצה במוט

 

10:05

400 מש' (1), קפיצה לגובה

 

10:15

 

400 מש' (2)

10:20

 

400 מש' (1)

10:35

3000 מכשולים

 

10:50

 

3000 מ'

11:00

 

יידוי פטיש

11:10

3000 מ'

 

11:30

 

800 מ'

11:40

800 מ'

 

11:50

 

3000 מכשולים, קפיצה לגובה

12:10

 

זריקת דיסקוס

13:00

100 מ' (הזמנה)

 

13:15

זריקת דיסקוס

100 מ' (הזמנה), קפיצה במוט

13:30

טקס הפתיחה הרשמי

14:15

100 מ' (2)

 

14:20

100 מ' (1)

קפיצה משולשת

14:25

 

100 מ' (2)

14:30

 

100 מ' (1)

14:40

400 מ' (2)

 

14:50

400 מ' (1)

 

15:00

 

400 מ' (2)

15:10

 

400 מ' (1)

15:20

110 משוכות (2), קפיצה משולשת

 

15:25

110 משוכות (1)

 

15:35

הדיפת כדור ברזל

100 משוכות (2), הטלת כידון

15:40

 

100 משוכות (1)

15:50

200 מ' (2)

 

15:55

200 מ' (1)

 

16:10

 

200 מ' (2), קפיצה לרוחק

16:15

 

200 מ' (1)

16:25

1500 מ'

 

16:35

הטלת כידון

5000 מ', הדיפת כדור ברזל

17:00

 

1500 מ'

17:10

5000 מ', קפיצה לרוחק

 

17:35

 

4x100 מ' (2)

17:40

 

4x100 מ' (1)

17:45

4x100 מ' (2)

 

17:50

4x100 מ' (1)

 

17:55

 

4x400 מ' (2)

18:00

 

4x400 מ' (1)

18:05

4x400 מ' (2)

 

18:10

4x400 מ' (1)

 

18:30

טקס סיום

 

במסגרת האפשרות של כל אגודה להתחזק בשני אתלטים, צירפה מכבי ת"א שני אתלטים בנקודות החולשה שלה. האוקאיני דניס נצ'יפורנקו ייצג את מכבי ת"א בריצת ה-400 מ' משוכות, ואילו פאבל ז'ילין הבלארוסי, אשר סיים שמיני במשחקים האולימפיים ורביעי בבייג'ין, שניהם בהדיפת כדור ברזל, יעשה זאת בהדיפת כדור ברזל ובזריקת דיסקוס.

בין היריבים הצפויים לאתלטים מתל-אביב ובין האתלטים האיכותיים בתחרות כולה, יהיו האצן ריטיס סקאלאוסקאס הליטאי שקבע אמנם את שיאו האישי ב-100 מ' (10.14) ב-2011, שנה בה הוא סיים שני במשחקי האוניברסיאדה, אולם מאז לא חזר על תוצאה זו. באליפות אירופה 2014 בציריך הוא קבע 10.40 ולא עבר שלב. אתלטים בולטים נוספים בתחרות הגברים הם הודף הכדור ברזל הקרואטי, מרין פרמרו, בעל תוצאת שנה של 20.46 מ', אשר יחזק את המועדון הסרבי, ואילו בדיסקוס יהיה זה אלוף העולם לנוער מ-2010, אנדריוס גודזיוס הליטאי בעל שיא אישי של 66.11 מ' ומחזיק בתוצאת שנה של 65.51 מ'. חיזוק נוסף של התל-אביבים יהיה דניס נצ'יפונקו בריצות המשוכות 110 ו-400.

במכבי ת"א מקווים מאוד כי דונלד בלייר-סנפורד וימר גטהון יהיו כשירים לריצה, אחרי שהתאוששו לאחרונה מפציעות מהן סבלו. "אנחנו מקווים שהשניים יוכשרו לחלוטין עד לתחרות עצמה, אבל בהתאם למצב אנו ערוכים למי שיחליף אותם במידת הצורך", הסביר גורם בכיר באגודה.

בתחרות הנשים החליטה הנהלת אגודת מכבי ראשל"צ לאפשר לאתלטיות שלה לתחר עבורה, גם אם אלו ישתתפו לא במקצועות הטבעיים שלהם, וזאת כהערכה לאתלטיות על פעילותן במהלך השנה כולה. כך למשל בריצות ל-1500 מ' ול-5000 מ' לא תהיה לאגודה נציגה, ואילו במקצועות כמו ריצת 800 מ', 3000 מ' וקפיצה משולשת תופענה אתלטיות שזהו אינו מקצוען העיקרי או שלא תיחרו בו שנים. יחד עם זאת, בריצות ל-100 ו-200 מ' תרוץ אולגה לנסקי לצדה של לינה גרינצ'יקייטה הליטאית, בעלת שיאים של 11.19 ו-23.33 ואף השתתפה בריצת חצי הגמר ב-100 מ' במשחקים האולימפיים בלונדון ובבייג'ין. לליטאיות יהיו נציגות בכירות במקצועות נוספים. כך בבריצה ל-800 מ' הנציגה שלהן, אגלה בלצ'יונייטה מחזיקה בשיא של 1:59.29 והשתתפה במקצה חצי הגמר בלונדון. דיאנה לובצ'בסקה שסיימה במקום ה-12 במשחקי לונדון בריצת 10,000 מ', תשתתף כאן בריצה לחצי המרחק. בקפיצה לגובה המועמדת לניצחון היא איירין פלסיטה, בעלת שיא אישי של 1.98 מ' והישג שנה של 1.94, ואשר סיימה 12 במוסקבה 2013 ובמקום ה-11 בלונדון. הליטאית הבכירה האחרונה היא זורקת הדיסקוס זינאיידה סנדריוטה שסיימה תשיעית במוסקבה ושמינית בלונדון ומחזיקה בשיא 65.97 מ'.

אתלטיות בכירות נוספות שתשתתפנה בתחרות הן האחיות יאנה ודנה ולדקובה מסלובקיה. יאנה, קופצת לרוחק שסיימה 12 באליפות העולם 2007 באוסקה ובעלת שיא של 6.72, ואילו דנה קופצת משולשת שבשיאה קפצה 14.51 מ' וסיימה שמינית באליפות העולם באולם בסופוט 2014, במקום ה-11 במוסקבה וה-12 בלונדון.

יבגניה זבולוטני, שיאנית ישראל הוותיקה והטרייה כאחד ביידוי פטיש תשתתף הן בתחרות הפטיש והן בזריקת דיסקוס, שם תתחרה נגד דראגניה טומאסביץ' הסרבית שסיימה שביעית בדאגו 2011, ואשר בשיאה זרקה 63.63 מ' והשנה 60.45 (בנוסף לסנדריוטה הליטאית). בפטיש, שם תנסה גם לשפר את השיא הלאומי, תפגוש את מרטינה חרסנובה הסלובקית, אולי האתלטית בעלת העיטור הגבוה ביותר, לאחר שזכתה בארד באליפות העולם 2009 בברלין, כאשר סיימה בשנה שעברה שלישית בתחרות הגביע הבין-יבשתי שהתקיימה במראקש. שיאה האישי 76.90 מ' והעונה כבר קבעה 74.27 מ'.   

 

טבלה 2: האתלטים והאתלטיות שייצגו את המועדונים הישראלים במקצועות השונים

מכבי ת"א – גברים

מקצוע

אתלט

ש.א

ת.ש

הערות

100 מ'

אמרי פרסיאדו

10.50

10.57

 

200 מ'

אמרי פרסיאדו

21.33

21.56

 

400 מ'

דונלד בלייר-סנפורד

45.21

 

 

800 מ'

דוד נצו טאייצ'או

1:54.62

1:54.62

 

1500 מ'

ימר גטהון

 

3:54.27

 

3000 מ'

עומר אלמוג

 

8:21.07

 

5000 מ'

מארו טפרי

14:02.09

14:02.09

 

110 מש'

דניס נצ'יפורנקו

 

 

חיזוק אוקראיני

400 מש'

דניס נצ'יפורנקו

50.08

51.27

 

3000 מכ'

גזצ'או יוסף

9:11.96

 

 

רוחק

אבירם שוורצברד

7.46

7.45

 

משולשת

יוחאי הלוי

16.81

15.92

 

גובה

דמיטרי קרויטר

2.28

2.14

 

מוט

איתמר באסטקר

5.20

5.20

 

כ. ברזל

פאבל ליז'ין

21.21

20.19

חיזוק בלארוסי. 8 בלונדון, 4 בבייג'ין

דיסקוס

פאבל ליז'ין

61.72

57.69

 

פטיש

אורן וסרמן

55.84

55.84

 

כידון

אלן פרבר

69.98

65.40

 

4x100 מ'

פרסיאדו, הרוש, הדס, נצ'יפורנקו

 

42.19

 

4x400 מ'

הרוש, סנפורד, טאייצ'או, גטהון

 

3:25.54

 

 

מכבי ראשל"צ – נשים

מקצוע

אתלטית

ש.א

ת.ש

הערות

100 מ'

אולגה לנסקי

11.42

11.59

 

200 מ'

אולגה לנסקי

23.52

23.52

 

400 מ'

שיר מור

61.94

61.94

 

800 מ'

גילי וולץ

 

 

 

1500 מ'

 

 

 

 

3000 מ'

אירינה ויינגרטן

 

 

 

5000 מ'

 

 

 

 

100 מש'

נועה לוי

15.31

15.66

 

400 מש'

כריסטינה ונושבה

62.67

62.67

 

3000 מכ'

דנה לוין

10:43.68

11:03.38

 

רוחק

יפעת זליקוביץ'

6.11

6.11

 

משולשת

יוליה פושקריוב

12.80

 

 

גובה

נוי ליפשיץ

1.65

1.65

 

מוט

אולגה דוגדקו-ברונשטיין

4.03

3.60

 

כ. ברזל

ענבל כהן

12.60

12.60

 

דיסקוס

יבגניה זבולוטני

40.51

34.29

 

פטיש

יבגניה זבולוטני

60.60

60.60

 

כידון

דורית נאור

45.52

42.86

 

4x100 מ'

לנסקי, וייסמן, זליקוביץ', פושקריוב

 

46.36

 

4x400 מ'

דוגדקו, ויינגרטן, ונושבה, מור

 

3:58.25

 

 

טבלה 3: המועדונים המשתתפים

גברים

נשים

מועדון

מדינה

מועדון

מדינה

רויאל אקסלסיור בריסל

בלגיה

רויאל ניוולס

בלגיה

איווסקילן קנטוריליאט

פינלנד

איווסקילן קנטוריליאט

פינלנד

ליווייל קורק

אירלנד

מכבי ראשון לציון

ישראל

מכבי תל-אביב

ישראל

סנטרו אוניברסיטריו ספורטיבו די פיזה

איטליה

פאנוס אמסטרדם

הולנד

קוסמה וילניוס

ליטא

קוסמה וילניוס

ליטא

רג'יונאה נורד אסט

רומניה

רג'יונאה נורד אסט

רומניה

הכוכב האדום בלגרד

סרביה

ראדניצ'קי קראגוייוואץ'

סרביה

דוקלה בנסקה ביסטריצה

סלובקיה

ברן

שוייץ

ספרטק דובניצה נאד ואהום *

סלובקיה

סלאוויה בראטיסלבה

סלובקיה

 

 

* קבוצת המועדון המארח את התחרות. תשתתף כקבוצה לא מנקדת לתחרות הרשמית