ביום חמישי תיפתח באסקיסטונה שבשבדיה אליפות אירופה ה-23 לנוער. תהיה זו הפעם הראשונה ששבדיה תארח את אליפות אירופה לנוער, והעיר המונה קצת למעלה מ-100 אלף תושבים, בעלת המסורת התעשייתית שהפכה בשנים האחרונות לאחת הערים הסביבתיות ה"חכמות" באירופה, זכתה לארח ולהדגים דרך האליפות הזו את מסירות קברניטיה לספורט, כל זאת כשברקע האצטדיון, נשלמת הבניה של מרכז שחייה אולימפי חדיש והיכל ספורט רב תכליתי.

 

ישראל תיוצג באליפות ע"י שמונה אתלטים. שמואל אבוהאיי מהסמטה דרום ת"א ירוץ 5000 מ'. חבריו לאגודה, רמזי (סמי) עבדולג'אבר ואיילה גשאו, יחד עם עומר רמון מעמותת הצבי ירוצו את המרחק הכפול. איתמר פיילר מאורן השרון ירוץ 110 משוכות. יתר נציגינו יהיו קופצי המוט לב סקוריש ודניס גולדובסקי ממכבי ת"א ואדוארד פלוטניקוב ממכבי ראשל"צ.

 

בניגוד לתחרויות אחרות שהתקיימו בעבר הלא רחוק, הפעם רצי ה-10,000 וה5000 מ' הם בעלי התוצאות האיטיות ביותר כמעט בכל שדה הרצים שיתמודדו אתם באליפות. תוצאת השנה ושיאו של פיילר (14.36) מדרגים אותו במקום ה-23 מבין 28 הרצים הרשומים. בין קופצי המוט שמונה כבר עברו מעל 5.20 השנה. אדם יוז הבריטי הוא ללא ספק המועמד הבכיר לזכייה בתואר, לאחר שכבר עבר השנה 5.60 מ' והוא מעל לכל יתר הקופצים באופן ברור. אחריו ישנם הקופצים שעברו השנה 5.30, 5.25, 5.20, ו-5.15, בדומה לסקוריש, אלא שהישראלי שנפצע במהלך אליפות ישראל וכבר התאושש, חווה פציעה קלה נוספת (לא אותה פציעה) במהלך אימוניו בשבדיה. היום הנו יום מנוחה עבורו, כפי שנטען מראש, אולם מחר שיאן ישראל לנוער, המדורג עשירי ברשימת המתחרים לפי תוצאות השנה שלהם, יבחן את יכולותיו לאור הפציעה החדשה. פלוטניקוב מדורג 16 ברשימה הזו וגולדובסקי 20.

ראש המשלחת הישראלית בשבדיה, אריק קוקס, דיווח כי בניגוד ללוח הזמנים שנקבע מראש, הוועדה המארגנת שוקלת לקיים מקצה חצי גמר בריצה ל-5000 מ' ביום שישי, ויום למחרת לקיים, כמתוכנן, את הגמר. "בישיבה הטכנית אפעל, יחד עם עוד מספר ראשי משלחות, על מנת לנסות ולבטל את רוע הגזירה. בלתי הגיוני שנערים יאלצו לרוץ פעמיים, תוך יומיים, ריצה תחרותית ל-5000 מ'".

 

לוח זמנים לתחרויות הישראלים (לפי שעון ישראל)

אתלט

מקצוע

שלב

תאריך

שעה

סמי (רמזי) עבדולג'אבר

10,000 מ'

גמר

יום ה', 16.7

21:00

איילה גשאו

10,000 מ'

גמר

יום ה', 16.7

21:00

עומר רמון

10,000 מ'

גמר

יום ה', 16.7

21:00

לב סקוריש

מוט

מוקדמות

יום ו', 17.7

11:00

 

 

גמר

יום א', 19.7

17:55

אדוארד פלוטניקוב

מוט

מוקדמות

יום ו', 17.7

11:00

 

 

גמר

יום א', 19.7

17:55

דניס גולדובסקי

מוט

מוקדמות

יום ו', 17.7

11:00

 

 

גמר

יום א', 19.7

17:55

איתמר פיילר

110 משוכות

סיבוב 1

יום ו', 17.7

14:20

 

 

חצי גמר

יום ו', 17.7

17:25

 

 

גמר

שבת, 18.7

18:00

שמואל אבוהאיי

5000 מ'

גמר

שבת, 18.7

20:50

 

יצוין כי ההישג הטוב ביותר של אתלט ישראלי במפעל שהחל בוורשה ב-1964, במסגרתו התקיימו עד היום 22 מהדורות, הנו המקום השלישי ומדליית הארד בה זכה הקופץ לגובה ניקי פאלי בשנת 2005 בקאונאס שבליטא.